9 medali Mistrzostw Polski marzec 2016

W dniach 4-6.03.2016 odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich w Olsztynie oraz Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich w Gorzowie Wielkopolskim.
W Olsztynie Integracyjny Klub Sportowy Konstancin był reprezentowany przez 4 zawodników: Paulina Krawczyk, Karolina Zientarska, Maciej Raban  i Feliks Wielkopolan. Po raz pierwszy zawodnicy rywalizowali na zawodach rangi ogólnopolskiej. W pływaniu zawodnicy 13 letni i młodsi rywalizują na arenie wojewódzkiej. Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać bo po raz pierwszy zawodnicy z całej Polski rywalizowali na jednej pływalni. Wyniki zawodów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Maciej Raban zdobył 5 medali, w tym 2 złote i 3 srebrne. Pierwszego dnia Maciej pływał 200 m st grzbietowym, czyli swoją najważniejszą konkurencję. Wcześniejsze wyniki wskazywały że ma szanse na medal, jednakże nikt nie wiedział jaki. Okazało się że Maciej zdobył złoty medal z ogromną przewagą nad pozostałymi konkurentami uzyskując ostatecznie wynik 2:06,30 (srebrny medal 2:10,13). Niecałe pół godziny później Maciej stanął na słupku w konkurencji 400 m sposobem zmiennym. Mieliśmy ogromne obawy czy w tak krótkim czasie zdąży się zregenerować i wykorzystać swoje możliwości. Maciek ku zaskoczeniu wszystkich widzów na olsztyńskiej pływalni zwyciężył ponownie z ogromną przewagą uzyskując wynik  4:38,91. Kolejnego dnia Maciej startował 400 m stylem dowolnym. Tutaj asem wyścigu był inny warszawski zawodnik, zapowiadało się jednak na emocjonujący wynik, zwłaszcza że obaj zawodnicy pierwszego dnia uzyskiwali doskonałe wyniki w swoich konkurencjach. Chłopcy stoczyli piękny wyścig, w których warszawski pływak okazał się lepszy. Maciek zdobył srebrny medal z wynikiem 4:07,03. Ostatniego dnia zawodów Maciej startował w konkurencji 100 m stylem grzbietowym gdzie był faworytem do zwycięstwa. Przegrał złoty medal zaledwie 0,2 sekundy, wynik 0:58,34 zapewnił mu srebrny medal. Tego samego dnia Maciej startował także 1500 m stylem dowolnym. Niestety w sezonie jesiennym nie miał możliwości startu na tym dystansie. Zgodnie z regulaminem rozgrywania Mistrzostw Polski zawodnik, który nie posiada oficjalnie uzyskanego wyniku na 1500 m stylem dowolnym pływa w najsłabszych seriach w bloku porannym, bez szansy rywalizacji z najlepszymi. Maciej popłynął rano 16:36,84. Czekaliśmy z niecierpliwością co się wydarzy w najmocniejszej serii popołudniowej. Okazało się że jeden z zawodników uzyskał czas lepszy od Maćka o zaledwie 2 sekundy, a nasz zawodnik ostatecznie zdobył srebrny medal.
W Olsztynie bardzo dobrze spisała się także Karolina Zientarska, która znacznie podbiła swoje rekordy życiowe. W konkurencji 400 m sposobem zmiennym zakwalifikowała się do finału B.
.
.
Do Gorzowa Wielkopolskiego pojechała 3 osobowa ekipa z konstancińskiego klubu tj. Barbara Mazurkiewicz, Zuzanna Sokół oraz Magdalena Roman.
Największe oczekiwania stawialiśmy Basi, jako że w ubiegłym roku zdobywała medale Mistrzostw Polski oraz pobiła rekord polski 14 latków na dystansie 100 m stylem motylkowym. Zawodniczka nie zawiodła. Zdobyła 3 złote medale w konkurencjach 50, 100 i 200 m stylem motylkowym uzyskując doskonałe wyniki: 0:28,06, 1:01,45 oraz 2:16,95. Mazurkiewicz bez wątpienia jest Królową stylu motylkowego. Na mistrzostwach w Gorzowie zdeklasowała swoje rywalki, wygrywając z dużą przewagą. Wyniki na 50 i 100 m stylem motylkowym są niewiele gorsze od aktualnych rekordów polski.
W Gorzowie bardzo dobrze zaprezentowała się także Magdalena Roman, która znacznie poprawiła swoje rekordy życiowe.
Wiek 14-15 lat jest niezwykle trudny dla pływaków ponieważ medale zdobywają zawodnicy którzy weszli w okres dojrzewania płciowego. Możliwości wydolnościowe takich zawodników są nieporównywalnie lepsze od tych którzy jeszcze nie weszli w ten etap dorastania. Tym bardziej cieszą wyniki Zuzi Sokół, Karoliny Zientarskiej, Magdy Roman, Pauliny Krawczyk czy Feliksa Wielkopolana, którzy fizycznie odbiegają od swoich rówieśników.
                                                                                                                                            .
W kolejny weekend, 11- 13 marca 2016 r., rozegrano Mistrzostwa Polski 16 latków w Gliwicach oraz Mistrzostwa Polski 17-18 latków w Lublinie. Szesnastoletnia Michalina Pecyna zdobyła srebrny medal w konkurencji 400 m sposobem zmiennym, uzyskując wynik 4:55,75. Dodatkowo w konkurencji 800 m stylem dowolnym z czasem 9:13,84 zajęła 5 miejsce, a w konkurencji 400 m stylem dowolnym z czasem 4:29,48 zajęła 6 miejsce.
W Gliwicach dobrze zaprezentowali się także Krzysztof Wiatr, Adam Rybarczyk i Julia Abramowicz, którzy pływali w finałach B, bijąc jednocześnie rekordy życiowe.
W Lublinie startowali siedemnastoletni Maciej Pecyna i Kacper Lenartowicz. Ubiegłoroczny srebrny medalista, Maciej Pecyna, tym razem nie miał szans stanąć na podium. Zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Pływackiego zawody rozgrywane były w jednej kategorii dla 17 i 18 latków. Cieszą jednak bardzo dobre rezultaty obu zawodników, którzy regularnie pływali w finałach.
                                                                                                                                            .
Integracyjny Klub Sportowy Konstancin od 10 lat organizuje szkolenie na najwyższym poziomie. Nasi zawodnicy zdobywają czołowe lokaty i reprezentują kraj na zawodach międzynarodowych. Klub nawiązał współpracę ze Szkołą Podstawową nr 2 w Konstancinie, gdzie zawodnicy mają tak ułożony plan lekcji aby w najbardziej korzystnych warunkach czasowych uczestniczyć w treningach pływackich. Należy dodać, iż poziom wyników nauki w tej szkole jest bardzo wysoki. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do naszego klubu. Szczegółowe informacje na stronie www.ikskonstancin.com.pl
_________________________________________________________________________